KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7212108
*
nr 721 2108
Eric Heinertz
(1908-1965), Sverige
Gouache, Eric Heinertz (1908-1965), fågel, 37x43
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 24 oktober 2011
kl 18:02:32
- Konstnär/Designer
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Eric Heinertz
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv eric heinertz fågel fågelmotiv fåglar gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
*
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Eric Heinertz
nr 721 2108
Eric Heinertz
(1908-1965), Sverige
Gouache, Eric Heinertz (1908-1965), fågel, 37x43
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk målare och tecknare.
| Följerätt | |
|---|---|
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 24 oktober 2011 |
- Konstnär/Designer
Eric Heinertz
Eric Heinertz, född 1908 i Basel, död 1965 i Tyresö, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Eric Heinertz
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djurmotiv eric heinertz fågel fågelmotiv fåglar gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22



